Works on paper 2013-2021

Ecocentric

My newest project. In the era of climate catastrophy we need to remove human figure from the center of our attention and to put nature and ecosystem there. To do so our myths, rituals and art also should become less anthropocentric and more ecocentric. In „Ecocentric (Natural Symbols)” project I am looking for symbols with which I could replace – or balance – a human figure in my art. The fields of my searching for symbols are nature, rithuals, old customs, folclore. I am also trying to find new meannings of old symbols.

 

Labyrinth – pre – Christian symbol of searching, life journey.

Water – symbol of counciousness.

Light – symbol of knowledge and enlightenment. 

Egg – pre – Christian symbol of life.

Divine Mother of Herbs

Divine Mother, Great Mother, Goddess – Plant, Holly Mary, Mother Nature, Goddess Nature. In August we celebrate pagan hollyday of goddess of nature, plants and harvest, which is assimilated by catholic church as Assumption of Mary. In Poland this hollyday is also know as Matki Boskiej Zielnej (in literal translation Holly Herbaceous Mother). On August 15 people devote to Mary bouquets of plants that bloom and bear fruit at this time of a year. 

Matka Boska Zielna

Święta Matka, Wielka Matka, Bogini-Roślina, Święta Maria, Matka Natura, Bogini Natura. W sierpniu obchodzimy pogańskie święto bogini natury, roślin i zbiorów, które zostało przechwycone przez kościół katolicki i obchodzone jest jako Wniebowzięcie Marii. Znamy to święto też jako Matki Boskiej Zielnej. 15 sierpnia ludzie ofiarowują Marii bukiety roślin, które kwitną i owocują w tym czasie.

Matka Boska Zielna 1

Na sukni Marii niektóre z kwiatów, jakie ofiarowuje się w bukiecie Matce Boskiej Zielnej 15 sierpnia: dziewanna, lewenda, rumianek, oset, dziurawiec, waleriana, rumianek. W tle ornament z komórek roślinnych.

Matka Boska Zielna 2

W dłoni trzyma dziewannę i wrotycz. Dziewanna jest dołączana do bukietów dla Marii na Matki Boskiej Zielnej, jest to też imię słowiańskiej bogini lasów i łąk. Wrotycz był używany do aborcji, to dar dla nas, kobiet od Boskiej Matki. W tle i na sukni Marii ornament z komórek roślinnych.

Matka Boska Zielna 3

Maria jako Wielka Bogini (Matka Ziemia) otoczona ziołami związanymi z kobiecą płodnością: arcydzięgiel, wrotycz, krwawnik, ruta. W medycynie ludowej zioła te były używane do aborcji lub/ i uregulowania cyklu miesiączkowego. W tle i na sukni Marii ornament z komórek roślinnych.